Jakie badania należy wykonać w trakcie ciąży?

Każda kobieta będąca w ciąży, powinna przejść szereg badań. Pozwoli to ocenić nie tylko stan zdrowia nienarodzonego dziecka, ale i samej matki. Dowiedz się, jakie badania należy wykonać w trakcie ciąży i na jakie tygodnie przypadają poszczególne etapy tychże badań.

Badania w 10 tygodniu ciąży:

Podczas wizyty u lekarza zostanie zmierzone ciśnienie, badanie kontrolne piersi oraz wywiad ogólny dotyczący przebytych chorób lub chorób istniejących. Ponadto kobieta zostanie zważona i zmierzona. Niezbędna będzie diagnostyka, która obejmuje:

  • Określenie grupy krwi i czynnika Rh.
  • Badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek czerwonych, tak zwany konflikt serologiczny.
  • Kompletna morfologia krwi.
  • Ogólne badanie moczu ( profilaktyka wykrywania białka w moczu).
  • Pomiar stężenia glukozy we krwi na czczo. Dla kobiet zagrożonych cukrzycą badanie OGTT.
  • Test przesiewowy w kierunku kiły ( badanie VDRL)
  • Badanie na obecność wirusa HIV i HCV.
  • Badanie w kierunku toksoplazmozy może być pominięte, jeśli kobieta przedstawi wynik potwierdzający obecność przeciwciał IgG sprzed ciąży.
  • Badanie w kierunku różyczki oraz cytologia. Jeśli cytologia była dotąd wykonywana regularnie, a ostatnie badanie potwierdzające, że takie badanie było zrobione nie później jak sześć miesięcy przed zajściem w ciążę, wówczas kolejne badanie nie jest konieczne.
  • Oznaczenie TSH, hormonu tarczycy.

Oprócz tego, rodzice mogą skorzystać z płatnego badania USG sondą dopochwową, aby upewnić się, że ciąża nie jest pozamaciczna. Takie badania w 10 tygodniu ciąży ułatwiają dalsze planowanie badań oraz wdrożenie ewentualnych działań dotyczących nieprawidłowości.

Pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży:

  • Wykonuje się badanie ultrasonograficzne.
  • Ocenia wiek ciąży.
  • Test PAPP-A dla wszystkich pań, które ukończyły 35 rok życia.

Ponadto kobieta jest ważona jak przy pierwszej wizycie.

15-20 tydzień ciąży obejmuje kolejne badania morfologiczne krwi, pomiar ciśnienia i badanie ogólne moczu.
18-22 tydzień. Rodzice dowiadują się na badaniu USG czy ich dziecko prawidłowo się rozwija, określana jest ilość wód płodowych i długość szyjki macicy. Na ten szczególny okres ciąży przypada też informacja o płci dziecka podana przez lekarza wykonującego USG.
21-26 tydzień to czas na edukację przedporodową. Kobieta może zapisać się do szkoły rodzenia. Wówczas też podczas badania ocenia się czynności serca płodu. Podobne działania podejmuje się w trakcie 27-30 tygodnia ciąży.
33-37 tydzień:
Wykonuje się badanie położnicze i ocenia wymiary miednicy. Bada się także czynności serca dziecka i ocenia ruchy. W tym czasie istotne jest określenie ryzyka ciążowego i ocena gruczołów sutkowych.

Pod koniec 37 tygodnia ciąży często zapada decyzja o cesarskim cięciu, z uwzględnieniem możliwości zmiany położenia dziecka i cofnięciu tej decyzji.
38,39 i 40 tydzień to czas oczekiwania na poród i obowiązkowe badania KTG.

Badania w 10 tygodniu ciąży. Dlaczego są tak ważne i co powinni wiedzieć rodzice?

Chociaż w późniejszym etapie ( po 10 tygodniu) badania są równie istotne, to 10 tydzień jest zazwyczaj kluczowy dla dalszego przebiegu ciąży. Wówczas dowiadujemy się o wszystkich nieprawidłowościach, które mają miejsce. Wczesna wykrywalność cukrzycy, toksoplazmozy, kiły czy innych schorzeń daje możliwość zapobiegania komplikacjom ciążowym i pozwala utrzymać ją. Odpowiednia profilaktyka polegająca na badaniach diagnostycznych umożliwia również szybsze wdrożenie leczenia, zarówno matki, jak i poprawę warunków do wzrostu dla płodu. Zgłoszenie się na badania może być męczące, zwłaszcza, gdy kobieta cierpi na nudności, czy złe samopoczucie spowodowane zmianami hormonalnymi. Badania są konieczne i warto pilnować poszczególnych terminów, aby móc cieszyć się w pełni tym wyjątkowym i radosnym czasem oczekiwania na upragnionego potomka.