Mleko dla cieląt.

Co powinny jeść cielęta, aby zdrowo się rozwijać?

To, co w pierwszych tygodniach swojego życia, będą spożywać cielęta, ma niezwykle istotny wpływ na ich dalszy rozwój a także na stan ich zdrowia. Nie można również zapomnieć o ich użytkowaniu. Wielu hodowców, w czasie wzrostu cieląt, stosuje przeróżne preparaty mleko zastępcze, w postaci pasz i preparatów. Stanowią one nawet 65% całości pokarmów przyjmowanych przez cielęta w okresie wzrostu. Nie zawsze jednak jest to prawidłowe rozwiązanie. Jasne jest, że aby jak najbardziej zredukować koszty odchowu cieląt, ogranicza się im dostęp do mleka lub preparatów mleko zastępczych. Niestety jest to zły kierunek, gdyż naraża cielęta na pogorszenie stanu zdrowia, którego konsekwencją może być mniejsza wydajność, oraz narażenie ich na choroby, jak np. biegunka.

Co więc wybrać?

Zarówno stosowanie mleka i preparatów mlekopodobnych jak i pasz oraz składników mleko zastępczych, ma swoje wady i zalety. Zaletą stosowania mleka, zwłaszcza w okresie siarowym, czyli zaraz po narodzinach, jest to, że ciele nabiera odpowiedniej odporności przeciwzakaźnej. Dodatkowym atutem ich stosowania jest ich bogactwo w bogate składniki pokarmowe. Jest też niestety druga strona medalu. Mleko dla cieląt jest droższe, mniej opłacalne ekonomiczne i wielu z hodowców rezygnuje z tego sposobu karmienia, na rzecz preparatów mleko zastępczych. Oczywiście nie wszędzie obowiązuje taka zasada. Decyduje o tym indywidualne podejście konkretnej fermy, jej względy finansowe oraz organizacyjne.

Mleko krowie

Tak, jak chciała tego matka natura, to naturalne mleko krowie powinno być dla cieląt tym, zasadniczo powinno zaspokajać ich potrzeby we wczesnym etapie rozwoju. Zaletą mleka jest bogactwo łatwo strawnych składników pokarmowych oraz substancji czynnych takich jak hormony np. insulina czy hormon wzrostu, oraz enzymy i peptydy żołądkowo – jelitowe. Również składniki antybakteryjne.
Podczas spożywania mleka, w organizmach cieląt, dochodzi m.in.do stworzenia skrzepu kazeinowego, tzn. elementu trawionego mleka, który w przeciwieństwie do np. serwatki, która ulega szybkiemu trawieniu, trawi się o wiele wolniej i wraz z frakcja tłuszczową przechodzi do jelit dużo później. To wada mleka krowiego. Inaczej sprawa ma się w przypadku stosowania preparatów mleko zastępczych, gdzie ten właśnie skrzep kazeinowy, zostaje zastąpiony białkiem roślinnym.

Są jednak wady

Aby w prawidłowy sposób zadbać o zdrowie cieląt i ich prawidłowy rozwój, zaleca się się, aby mleko dla cieląt, było głównym składnikiem pokarmowym przez pierwsze 7 – 10 dni życia. Po tym okresie czasu, można powoli wprowadzać pasze mleko zastępcze. Jednak przez wzgląd na bogate właściwości mleka, proces ten lepiej odroczyć nawet do 2 lub nawet 3 tygodni po narodzinach.
Okazuje się jednak, że nie samymi zaletami charakteryzuje się mleko krowie. Zawiera ono bowiem cały szereg bakterii chorobotwórczych, wirusów, pierwotniaków i grzybów. Podczas karmienia, należy zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowia krowy karmiącej. Każdy objaw np. zapalenia wymienia bądź wydzieliny gruczołu mlekowego, od razu powinien eliminować możliwość karmienia cieląt mlekiem od takiej krowy.