Zadbaj o profilaktykę jaskry!

Według Światowej Organizacji Zdrowia, jaskra to jedna z dwóch najczęstszych przyczyn ślepoty w krajach rozwiniętych. Niestety, uszkodzenie nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry jest trwałe. Co można zrobić, aby uchronić się przed zachorowaniem, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka?
Specjaliści w zakresie zdrowia są zgodni, że najskuteczniejszym sposobem na jaskrę jest profilaktyka. Badania odgrywają tu największą rolę. Wciąż wiele osób nie leczy się na jaskrę, ponieważ zwyczajnie nie są świadomi, że chorują.

 

Kiedy powinniśmy zwrócić się do lekarza i zbadać, czy choroba nas nie dotyczy? Najrozsądniejsze okazują się profilaktyczne wizyty u lekarza, podczas których możemy rozwiać swoje wątpliwości. Szczególną czujność powinniśmy zachować, gdy w rodzinie ktoś chorował lub choruje na jaskrę. Pójście do specjalisty, gdy dotknęły nas pierwsze objawy choroby, to znacznie za późno! Szczególnie że choroba często “tuszuje” swoją obecność, np. w ten sposób, że zdrowsze oko rekompensuje niedostatki drugiego oka.
Jaskra to podstępna choroba, która nie akceptuje błędów w leczeniu. Jeśli więc chcemy się jej ustrzec, konieczne są badania, nawet w młodym wieku. Przyjmuje się, że osoby zdrowe powinny profilaktycznie badać wzrok co najmniej raz na dwa lata, a osoby chorujące na cukrzycę lub nadużywające używek, w tym alkoholu, nawet raz rocznie. Pamiętanie o zapobieganiu, pomoże nam odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie, a tym samym zapobiec najpoważniejszej konsekwencji, jaką jest utrata wzroku.