Proces zakładania wenflonu w warunkach domowych

Nie zawsze konieczna jest hospitalizacja, ale inne działania związane z opieką medyczną mogą wymagać podobnych działań. Jednym z nich jest w zasadzie jeden z podstawowych zabiegów, czyli podawanie dożylnie płynów. Chcąc zatem podawać kroplówkę, niezbędny jest wenflon, czyli urządzenie z tworzywa sztucznego konieczne do wkłucia się w żyłę. Jest to mechanizm składający się z dwóch elementów. Ten pierwszy to cienka elastyczna rurka (kaniula) z tworzywa sztucznego (np. teflon) i jest ona umieszczona w żyle. Na drugi element składa się port przeznaczony do podłączania strzykawek. W ten sposób można zresztą podawać nie tylko kroplówkę, ale i pobrać krew.

Jak założyć wenflon?

To pytanie nie wymaga długich elaboratów, ponieważ zakładamy go za pomocą igły. Jest ona następnie, jest usuwana, a w miejscu docelowym pozostaje elastyczna rurka. W zależności od wielkości, a także i kondycji żył używa się różnej wielkości kaniule. Z reguły mają one od 0, 6 do 1, 7 mm. Trzeba mieć nas uwadze również to, że wenflon nie może znajdować się w żyle przez więcej niż 72 godziny. Zaniedbując ten aspekt, można doprowadzić do zapalenia naczyń krwionośnych bądź infekcji. Wracając jeszcze do tego, jak założyć wenflon, należy wykazać się przy tej czynności precyzją. Nieodpowiedni przebieg tej czynności również bywa niebezpieczny. Można w ten sposób nie tylko nabawić się infekcji, ale doprowadzi do zapalenia żył, krwiaka, obrzęku lub zatoru gazowego.

Warto zatem, aby za tego rodzaju czynność odpowiedzialna była wykwalifikowana osoba. Dzięki temu do absolutnego minimum spada niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań.

 

Artykuł powstał we współpracy z https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/diagnostyka-i-badania/wenflony