Jak nauczyć dziecko myć zęby? Właściwa metoda w zależności od wieku dziecka.

Mycie zębów dziecka jest procesem uczenia się, który może rozpocząć się wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków dziecka. Szczególnie w wieku 10-12 miesięcy dziecko zaczyna być otwarte na naukę swojego ciała. Praktyka szczotkowania zębów rozwija się wraz z wiekiem dziecka i oczywiście z rozwojem jego zębów.

Supermarkety i apteki oferują szczoteczki do zębów odpowiednie do wieku. Poprzez przyjęcie odruchu higieny jamy ustnej zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy, zwłaszcza że zęby mleczne są szczególnie wrażliwe na infekcje. Dużo bardziej niż zęby stałe.

Jak przekonać dzieci do mycia zębów?

W wieku poniżej 1 roku życia można rozpocząć naukę szczotkowania zębów u dzieci. Ta praktyka higieniczna w tym wieku jest przede wszystkim grą lub imitacją gestu po zobaczeniu, jak robi to rodzic. Obowiązkowy i rytualny charakter tego gestu mógł szybko zanudzić dziecko. Do 18 miesięcy należy unikać stosowania pasty do zębów. Zwilżona szczoteczka do zębów zrobi tę sztuczkę.
Mniej więcej w wieku dwóch lat język rozwija się szybko, a rodzic może zacząć uczulać dziecko, wyjaśniając pierwsze zasady higieny, w tym czyszczenia zębów. Spróbuj umyć zęby przed dzieckiem i zapewnij małą, odpowiednią do wieku szczoteczkę do zębów. Naśladując, ale także dlatego, że wyjaśniłaś mu, jak ważne jest dbanie o jego zęby, twoje dziecko stopniowo włączy ten gest do swojego codziennego życia.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów dla dzieci?

Najlepszym wyborem jest manualna szczoteczka do zębów. Elektryczna szczoteczka do zębów nie jest zalecana przed ukończeniem pięciu lat. W wieku około 6-7 lat, elektryczna szczoteczka do zębów, ze względu na swoją zabawę, może sprawić, że dzieci będą chciały zadbać o swoje zęby.
Dzieci nadal mają kruche dziąsła, dlatego zalecamy wybranie szczoteczki z miękkim włosiem. Drugie kryterium wyboru dotyczy średnicy szczotki. W sklepach można łatwo znaleźć szczotkę odpowiednią do wieku dziecka. Generalnie, apteki i supermarkety oferują szczoteczki do zębów dla 2-6 lat. Mają delikatniejsze włosie niż szczoteczki do zębów dla dorosłych.

jak nauczyć dziecko myć zęby

Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Już w wieku około 5 lub 6 miesięcy dziecko powinno być nauczone mocno trzymać rączkę szczoteczki do zębów i pomagać mu, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Szczotkowanie zębów powinno być zabawą, a przede wszystkim bezbolesną praktyką. Kiedy poczujesz się gotowy, pozwól dziecku przejąć inicjatywę. Jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, maluchy zawsze dobrze sobie radzą, gdy im się ufa.
Dopiero w wieku 3-4 lat szczotkowanie zębów powinno stać się regułą. Można na przykład narzucić czas szczotkowania wynoszący 3 minuty, jak również metodę. Najważniejsze jest, aby dziecko zrozumiało, że zęby są szczotkowane od góry do dołu, a nie poziomo. Ideałem jest poproszenie dziecka o umycie zębów po każdym posiłku.

Artykuł powstał we współpracy z beautifulsmile.pl