Brygada kryzys – psychiatra, pacjent i dobra wola.

Z niewiadomych powodów są specjaliści wśród lekarzy, zwłaszcza w naszym kraju, którzy nie cieszą się dobrą sławą. Dlaczego – można by się tego domyślać.

 

Z pewnością wielki jest tu udział wstydu, ale jeszcze większy niezrozumienia takiej profesji. Należy do nich, między innymi, psychiatra. Warszawa oferuje usługi takiego lekarza tak prywatnie, jak i w ramach publicznej służby zdrowia. A dlaczego? Ponieważ to specjalista niezastąpiony w kryzysowych sytuacjach psychicznych, neurologicznych – a mózg to przecież również ciało!

 

Psychiatra, Warszawa powtarza, jest pomocny nie tylko w kwestii farmakologii – choć i tu często bywa niezastąpiony – ale także w doborze formy terapii, w sytuacjach podbramkowych czy każdych innych. Nie warto bagatelizować jego roli, ale nie warto jej również demonizować. Sami niejednokrotnie doświadczamy uczucia, wobec którego jesteśmy bezradni – a tacy wcale nie musimy się czuć. Musimy natomiast pamiętać, że uczucia – choć są romantyczne – biorą się z głowy i czyż nie tym właśnie, głową, zajmuje się psychiatra? Warszawa wie to dobrze, jeśli nie najlepiej.