Zgaga – co jest jej przyczyną i jak ją leczyć?

Zgaga to nieprzyjemna przypadłość. Większość ludzi odczuwała ją w swoim życiu co najmniej raz. Charakterystyczny objaw refluksu żołądkowo ̶ przełykowego to uczucie pieczenia i palenia w przełyku. Odczucie to najczęściej pojawia się tuż za mostkiem i może sięgać aż do gardła. Innymi równie dokuczliwymi przejawami tej choroby jest kwaskowaty posmak w ustach, chroniczna czkawka i kwaśne odbijanie. Symptomy te nasilają się najczęściej po posiłku lub w momencie, gdy się położymy. Jakie są przyczyny zgagi? Czy refluks żołądkowy może być niebezpieczny dla naszego zdrowia? Jak leczyć tę uciążliwą dolegliwość?

Zgaga – przyczyny sporadycznego refluksu

Zgaga to tak naprawdę cofanie się treści pokarmowej oraz kwasów żołądkowych do przełyku. Sporadycznie ta dolegliwość może pojawić się u nas po zjedzeniu obfitego i ciężkostrawnego posiłku albo gdy zbyt gwałtownie się pochylimy. Najczęstszym powodem występowania refluksu u zdrowych osób jest zatem zbyt duże spożycie:

  • pikantnych potraw,
  • alkoholu,
  • czekolady,
  • mięty,
  • kawy i herbaty,
  • napoi gazowanych,
  • cebuli,
  • cytrusów.

Jeśli zdarzy się nam przesadzić z którąś w tych potraw, możemy w łatwy sposób, poradzić sobie z cofając się treścią żołądkową. Najczęściej szukamy w internecie domowych sposobów na zgagę, te jednak nie zawsze są w stanie pomóc. Lepszym pomysłem będzie zastosowanie leku Esoxx One. Jedna saszetka przynosi ulgę w przełyku już po 30 minutach od jej zażycia.

Przewlekły refluks żołądkowo – przełykowy – jak sobie z nim poradzić?

Jeśli więc zgaga dokucza nam codziennie lub prawie każdego dnia, musimy udać się do lekarza. Ten po wykonaniu szeregu badań, do których należy gastroskopia, prześwietlenie przewodu pokarmowego oraz badanie przesiewowe w kierunku bakterii Helicobacter pylori, postawi odpowiednią diagnozę oraz wprowadzi leczenie. Często jednak zdarza się, że leki na receptę pomagają tylko na chwilę lub wcale. Wtedy mogą uratować nas saszetki Esoxx One, które tworzą na powierzchni śluzówki przełyku barierę ochronną. W ten sposób możemy pozbyć się zgagi z naszego życia i cieszyć się nim tak samo, jak ludzie niecierpiący z powodu wyżej wymienionych chorób.

Sporadyczne uczucie pieczenia

Sporadyczne pieczenie w przełyku jest nieprzyjemne, ale można łatwo się go pozbyć. Gorzej, jeśli zgaga męczy nas codziennie. Do przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczamy:

  • choroby dróg żółciowych,
  • przepuklina rozworu przełykowego,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • resekcja żołądka,
  • niestrawność,
  • zaburzenia psychonerwicowe.

Zgaga w ciąży – częsta dolegliwość kobiet w stanie błogosławionym

Ciało kobiety w ciąży zmienia się diametralnie. Nie chodzi tylko o widoczne gołym okiem zmiany. Powiększająca się macica jest powodem wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej oraz przemieszczania się wewnętrznych narządów. W związku z tym żołądek ciężarnej ma mniej miejsca, a to wpływa na mechaniczne zwracanie jego treści. Dzieje się tak zazwyczaj w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków refluks mija samoistnie po porodzie.

Ta dość popularna dolegliwość może okazać się niebezpieczna dla naszego organizmu. Dlatego przewlekłe palenie w przełyku powinno być powodem, dla którego udamy się na wizytę do specjalisty. Ponadto zmiana kilku nawyków także przyniesie nam ulgę. Jeśli nie chcemy w naszym życiu zgagi, powinniśmy zmienić dietę, rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu, a osoby z nadwagą zmniejszyć masę ciała.