Rodzaje ściółki dla koni. Wady i zalety, stosowania poszczególnych ściółek.

Ściółki dla koni, odgrywają ogromną rolę w stajni. Izolują ciepło, dzięki czemu zwierzę nawet zima, nie marznie, ułatwia czyszczenie końskiego boksu, stanowi wygodne do odpoczynku miejsce, a nawet może służyć jako smaczna, zdrowa przekąska dla koni.
Na rynku, dostępne są różne rodzaje ściółek. W zależności od upodobań zwierzą, mogą być to ściółki naturalne, lub sztuczne, które są zdecydowanie najbardziej trwałą, dostępna ściółką. Jaka ściółka jest najbardziej popularna? Jakie są wady i zalety stosowania ściółki w końskim boksie?

Rodzaje ściółki dla koni.

Wśród licznych rodzajów ściółek dla zwierząt, najpopularniejsza jest słoma. To tani, powszechnie dostępny materiał, który doskonale izoluje ciepło, chroni końskie kopyta przed podrażnieniami, dobrze wchłania wilgoć, oraz nadaje się do kompostowania. Kolejną zaletą, jest możliwość podjadania jej przez konie, dlatego może stanowić smaczną przekąskę.
Wadą tego rodzaju ściółki, jest tendencja do pleśni, dlatego należy czyścić boks kilka razy w tygodniu.

Druga, równie powszechną ściółka, stosowaną w końskich boksach, są trociny. Zarówno trociny jak i słoma, cechują się doskonałym wchłanianiem wody. Niestety, trociny są drobne, i często pylą, dlatego nie nadają się dla alergików. Choć można je kompostować, minusem jest trudność w usunięciu trocin, oraz dość wysoka cena.

Trzecim rodzajem ściółki, które można zastosować w końskim boksie, to papierowe podłoże. Pocięty w drobne paski papier, doskonale izoluje ciepło. Jest lekki, i łatwo się go umieszcza w boksie. Jego waga, jest też wadą. Wystarczy odrobina wiatru, by cała stajnia, była w kawałkach papieru.

Używane do drukowania tusze, często wywołują alergie u zwierząt, dlatego przed zastosowaniem tej formy ściółki, zaleca się przetestowanie podłoża. Papierowa ściółka często stanowi odpad, dlatego nie kosztuje zbyt dużo. Jest lekka, łatwo się ja przewozi i przechowuje. Nadaje się do kompostowania, co nie generuje dodatkowych kosztów. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla zwierząt.

Pellet od lat stosowany jest w stajni. Występuje w formie granulatu, który wymaga dodania wody, aby granulat się pokruszył, tworząc ściółkę. Pellet jest dość drogi, ciężki i z racji dodania wody, może stanowić ogromny problem z pleśnieniem. Nie nadaje się do kompostowania, oraz trudno się go usuwa.

Ostatnią propozycja ściółki dla koni są gumowe maty. Są one dość drogie, jednak inwestycja ta, szybko się zwraca. Aby móc je zastosować w końskim boksie, należy go odpowiednio przygotować, przede wszystkim budując boks z odpływem. Aby wyczyścić matę, wystarczy umyć je wodą z środkiem czyszczącym. Sposób ten jest szybki, i z biegiem czasu, inwestycja się zwraca. Podłoże gumowe, dobrze izoluje ciepło, nie rani kopyt, oraz nadaje się dla alergików i koni, z tendencją do podjadania.

Odpowiednia ściółka dla koni, jest bardzo ważna. Zanim jednak zdecydujemy się na coś konkretnego, należy dobrze zapoznać się z wadami i zaletami oraz sprawdzić, czy odpowiedni rodzaj ściółki, będzie dobrym wyborem dla naszych zwierząt.