Czy astygmatyzm ma wpływ na rodzaj porodu?
Astygmatyzm to wada, która może pojawić się na początku ciąży. Lekarze okuliści często uznają ją jako wskazanie do porodu poprzez cesarskie cięcie. Na taką decyzję składa się szereg czynników związany z ryzykiem odklejenia siatkówki w trakcie porodu siłami natury. Nie jest to zatem bezpośrednio powiązane z samą wadą.
Opieka okulisty w przebiegu ciąży
W przypadku problemów ze wzrokiem zarówno tych sprzed ciąży, jak i tych nabytych w trakcie jej trwania, należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz diagnozuje astygmatyzm przy pomocy keratometru. Przeprowadza także badania dna oka i mierzy poziom ciśnienia wewnątrz gałkowego. Zależność astygmatyzm a poród podlega ocenie indywidualnej każdej pacjentki. Stosowanie do zaleceń okulisty i regularna kontrola mają kluczowe znaczenie. Dieta stanowi nieodłączny element profilaktyki. Pokarmy bogate w beta-karoten i witaminę A znacznie poprawiają kondycję narządu wzroku.
Astygmatyzm a poród – czynniki warunkujące
Nie ma jednoznacznego wskazania do wyboru konkretnego rodzaju porodu w przypadku obarczenia wadą astygmatyzmu. Decyzja lekarza kierującego do porodu poprzez cesarskie cięcie jest uwarunkowana wieloma czynnikami. W sytuacjach, gdy wada wzroku idzie w parze z pogarszającym się stanem siatkówki, poród metodą sztuczną jest zalecanym rozwiązaniem. Wszelkie zmiany w obrębie zaburzonego widzenia, powinny być poddawane kontroli. W większości przypadków nie stanowią one przeszkód w kierunku porodu naturalnego.