Pierwsza pomoc przedmedyczna: najważniejsze kwestie!

Schemat postępowania w zakresie udzielania pierwszej pomocy powinien znać absolutnie każdy. Niekiedy zaledwie trzy minuty do przyjazdu karetki decydują o czyimś życiu. Wówczas jest ono w rękach tych, którzy byli świadkami wypadku. Należy pamiętać, że prawo polskie nakłada obowiązek udzielania pierwszej pomocy, w momencie, kiedy widzi się sytuację zagrażającą zdrowiu lub życiu innego człowieka. W takich chwilach nie ma czasu na wątpliwości, a tym bardziej obojętność. Bardzo istotne jest również opanowanie stresu i działanie według ścisłych wytycznych. Ratując, czyjeś życie spełniamy społeczny obowiązek, ale też stajemy się dla kogoś bohaterami!

Pierwsza pomoc: o tym musisz pamiętać!

Twoją powinnością jest zadbanie o bezpieczeństwo poszkodowanego, ale również własne. Dlatego, zawsze należy odpowiednio wybrać miejsce, gdzie będzie udzielana pierwsza pomoc lub je właściwie oznaczyć np. na drodze trójkątem, światłami awaryjnymi pojazdu. Zawsze należy zacząć od sprawdzenia funkcji życiowych, czyli zweryfikowania przytomności poszkodowanego. Jeśli będzie oddychał i będzie, przytomny należy z nim rozpocząć rozmowę i jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Resuscytację, należy rozpocząć tylko, gdy poszkodowany nie oddycha. Wówczas najlepiej innego świadka wskazać jako osobę, która ma wezwać pogotowie. Pod żadnym pozorem nie można pozostawić poszkodowanego samego, aż do momentu przybycia karetki.

Pierwsza pomoc: schemat działania!

Będąc, świadkiem wypadku masz po swojej stronie do wykonania zaledwie kilka czynności, które jednak mogą przesądzić o czyimś życiu. Jeśli poszkodowany w zdarzeniu nie będzie oddychał, należy wykonać resuscytacje krążeniowo-oddechową. U osoby dorosłej powinna ona przebiegać następująco:

  1. Ułóż poszkodowanego na plecach na twardym podłożu.
  2. Splecione ręce ułóż na dolnej połowie jego mostka.
  3. Na wyprostowanych ramionach uciskaj klatkę na głębokości ok. 5 centymetrów (należy wykonać 30 ucisków w tempie 100-120 na minutę, po nich można dodać 2 wdechy metodą usta, usta, ale nie ma takiego obowiązku)
  4. Wykonuj masaż serca do przywrócenia oddechu lub przejęcia resuscytacji przez zespół ratowników medycznych.

Nieco inną technikę udzielania pierwszej pomocy stosuje się dzieciom. O tuż ucisk klatki piersiowej musi być nieco lżejszy u dzieci, zaleca się wykonywać je jedną ręką, natomiast u niemowlaków dwoma palcami do głębokości maksymalnie 4 centymetrów. W przypadku kobiet może okazać się konieczne zdjęcie biustonosza, co trzeba mieć na uwadze.