Chirurgiczne usuwanie ósemek – kiedy jest konieczne i jak przebiega zabieg?

Ósemki są potocznie nazywane zębami mądrości. Nie u wszystkich jednak możliwe jest ich prawidłowe wyrzynanie się, ponieważ mogą powodować wiele powikłań. Kiedy ósemki stwarzają problemy i stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Kiedy chirurgiczne usuwanie ósemek jest konieczne?

Z reguły wszystkie zęby stałe powinny nam ułatwiać mówienie, spożywanie pokarmów czy prawidłowe gryzienie. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, gdy konieczne jest szybkie usunięcie ósemek. W szczególności zaleca się wykonanie takiej procedury wtedy, gdy:

  • w łuku zębowym nie ma dostatecznej ilości miejsca dla nowych zębów. W tym przypadku wyrzynanie się ósemek może prowadzić do ich całkowitego lub częściowego zatrzymania się w kości czy wyrzynanie się w nieprawidłowym kierunku.
  • ósemka zaczyna rosnąć pod nietypowym kątem, co może utrudniać utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, co w rezultacie może prowadzić do pojawienia się próchnicy lub choroby dziąseł.
  • dochodzi do zatrzymania się zęba w kości, co może wywoływać zapalenie jamy ustnej, czego objawy mogą być nieprzyjemne i powodować dyskomfort. Zwiększa się ryzyko powstania infekcji, tworzenia w jamie ustnej torbieli czy uszkodzenia sąsiednich zębów.
  • wyrzynające się ósemki powodują duży ból. Wtedy też stomatolog może zalecić chirurgiczne usuwanie ósemek.

Jak wygląda proces chirurgicznego usuwania ósemki?

Aby procedura usunięcia ósemki przebiegała prawidłowo, musi być ona przeprowadzana przez specjalistę, którym jest stomatolog lub chirurg szczękowy. Pierwszym krokiem jest więc konsultacja lekarska, który nie tylko oceni stan całego uzębienia, ale także podejmie decyzję, czy usunięcie ósemki jest konieczne. Na kilka dni przed zabiegiem wskazane jest, aby pacjent nie przyjmował leków rozrzedzających krew, jak również bezpośrednio przed ekstrakcją, nie spożywał pokarmów. Sam zabieg jest zazwyczaj wykonywany pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym, dlatego też jest całkowicie bezbolesny. Podczas ekstrakcji lekarz nacina dziąsła, aby wyjąć wszystkie fragmenty zęba z kości. Następnie na ranę stosowane są szwy, a pacjent jest pouczony o właściwej pielęgnacji obszaru zabiegowego, w tym zalecane jest stosowanie odpowiedniej diety oraz zaprzestanie palenia. W zależności od tego, w jaki sposób goi się rana, specjalista zaleca kontrolną wizytę po upływie około tygodnia. Wtedy też usuwa szwy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego zabiegu, możesz sprawdzić na przykład stronę: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/5-oznak-zapalenia-jamy-ustnej-tych-objawow-nie-mozna-lekcewazyc.html.