Jak poznać swoją prawidłową wagę?

Rozpoczęcie odchudzania wymaga dobrania odpowiedniej diety, a także programu ćwiczeń. Warto także obliczyć swoją idealną wagę, co pomoże w wyznaczeniu konkretnego celu do osiągnięcia.

Jak obliczyć prawidłową wagę? Istnieje kilka metod, które można wykorzystać w tym celu. Do najpopularniejszych należy wskaźnik BMI obliczany według wzoru: waga w kg/wzrost w metrach do kwadratu. Przedział 18. 5 do 25 uznaje się za normalny. Innym wskaźnikiem jest WHR, czyli stosunek obwodu bioder do obwodu talii. Za najbardziej pożądany wynik u kobiet uważa się 0, 7 – taki WHR mają modelki i aktorki uznawane za najseksowniejsze. Wskaźnik WHR pomaga również określić tym figury, na przykład jabłko lub gruszka.

Oczywiście przy określaniu idealnej wagi trzeba też wziąć pod uwagę czynniki indywidualne, między innymi budowę ciała, a także rodzaj wykonywanej pracy. Inne kryteria są na przykład stosowane w przypadku osób, które intensywnie uprawiają sport. Wymienione wskaźniki nie są również właściwym sposobem na określenie prawidłowej wagi u dzieci poniżej czternastego roku życia, ani u kobiet w ciąży.