Czym jest orteza stawu kolanowego i jak ją wybrać?

Orteza na kolano jest swego rodzaju specjalistycznym aparatem ortopedycznym, który służyć ma do usztywnienia oraz stabilizacji kolana. Czym jednak dokładnie charakteryzuje się taka orteza i w jaki sposób wybrać odpowiednią ortezę dla siebie?

Czym jest orteza stawu kolanowego?

Orteza na kolano spełnia szereg bardzo ważnych funkcji. Otóż przede wszystkim jej głównym zadaniem jest pełne unieruchomienie kolana, korekta wszelkich zniekształceń stawu kolanowego, kontrola ruchomości stawu, czy także pomoc w przywracaniu utraconych funkcji takich jak na przykład spastyka mięśni, czy też niedowłady kończyn. Podczas noszenia takiej ortezy unieruchomiony oraz zabezpieczony zostaje staw kolanowy, przez co nie ma możliwości, by doszło do kolejnego jego uszkodzenia. Dobrze dobrana orteza na kolano zdecydowanie poprawia przepływ krwi oraz limfy, co może nawet przyczynić się do zmniejszenia obrzęku, w przypadku oczywiście, jeśli takowy występuje. Warto wiedzieć, iż ortezy stawu kolanowego mogą się od siebie nieco różnić. Mogą być one bardzo miękkie i elastyczne, których zwykle używa się przy raczej niewielkich urazach, lecz mogą być również twarde i sztywne i twarde, które lepiej usztywniają i stabilizują staw kolanowy. Nie oznacza to jednak, iż twarde ortezy są lepsze od tych bardziej miękkich. Każda z tych ortez ma inne zastosowanie, przez co lepiej sprawdza się przy innym problemie. To dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiednią ortezę do swoich własnych indywidualnych potrzeb.

sklep medyczny

Jak wybrać odpowiednią ortezę na kolano?

Odpowiednio dobrana orteza na kolano powinna przede wszystkim przynosić komfort użytkowania. Jako iż zadaniem ortezy jest odciążenie stawu kolanowego, musi być ona bardzo dobrze dobrana, gdyż inaczej po prostu nie będzie spełniała swojej funkcji, a co więcej, być może nawet będzie powodowała ona dyskomfort. W zależności od konkretnego problemu należy dobrać odpowiednią ortezę. Co więcej, takie ortezy mogą różnić się od między sobą rozmiarem czy budową. Wybór konkretnej ortezy warto skonsultować z lekarzem bądź inną osobą, która zna się na tym i w profesjonalny sposób będzie mogła nam przy tym pomóc.

wozki inwalidzkie

Co więcej, przed wyborem należy także dokonać pomiarów, które pomogą w dobraniu konkretnego rozmiaru ortezy. A gdzie najlepiej kupić takie ortezy? Wszelkiego rodzaju ortezy, nie tylko te na kolano, lecz również takie przeznaczone do innych części ciała, podobnie zresztą, jak inne przyrządy, na przykład meble parawan medyczny czy meble medyczne, zakupić można w specjalistycznych sklepach, zajmujących się właśnie sprzedażą narzędzi oraz przyrządów o podobnym zastosowaniu. W sklepach takich liczyć można dodatkowo na profesjonalną pomoc w doborze produktów do naszych indywidualnych potrzeb.