Jak można leczyć zapalenie błony naczyniowej oka?

Ważne jest, aby jak najszybciej zastosować odpowiednie leczenie zapalenia błony naczyniowej oka. Jeśli się nim nie zajmiesz, zapalenie błony naczyniowej oka może prowadzić do poważnych problemów z oczami, w tym ślepoty.

Plan leczenia

Twój plan leczenia powinien zawierać elementy kontrolujące stan zapalny. Leczenie może również:
• Złagodzić ból oczu
• Zapobiegaj pogorszeniu się uszkodzeń oczu
• Pomóż odzyskać utracony wzrok
To, co przepisze lekarz, zależy od rodzaju zapalenia błony naczyniowej oka, jego umiejscowienia w oku i tego, czy występuje ono w obu oczach. Jeśli twój pierwszy kurs nie zadziała dobrze, twój lekarz może zmienić cię na coś innego.

Kortykosteroidy

Możesz je znać jako sterydy. To prawdopodobnie pierwszy zabieg, którego spróbujesz. Blokują substancję chemiczną, która powoduje stan zapalny. Mogą być podane w kilku różnych formach.

Krople do oczu

Jeśli twoje zapalenie błony naczyniowej występuje z przodu oka i nie jest spowodowane infekcją, krople steroidowe prawdopodobnie będą twoim pierwszym leczeniem.
To, jak często będziesz wprowadzać te krople, będzie zależeć od tego, jak bardzo twoje oczy są zaognione. Używaj ich, dopóki lekarz nie powie ci, że możesz przestać. Możesz mieć krótkotrwałe niewyraźne widzenie. Twój lekarz może również zalecić ci rozszerzenie źrenic do oczu do zażycia razem ze sterydami. Krople te rozszerzają źrenicę, rozluźniają mięśnie oczu i łagodzą ból. Mogą również obniżyć ryzyko jaskry.

Strzały

Możesz ich potrzebować, jeśli masz zapalenie błony naczyniowej oka w środku lub z tyłu oka lub jeśli krople do oczu nie działają. Dobrą wiadomością jest to, że możesz potrzebować tylko jednego strzału. Zła wiadomość jest taka, że dostaniesz to w oku, zwykle z boku. Twój okulista może podać krople, aby znieczulić obszar, abyś nie poczuł strzału.

Pigułki

Jeśli twoje zapalenie błony naczyniowej nie reaguje na krople lub zastrzyki, możliwe są doustne sterydy. Mogą również działać, jeśli masz chorobę w tylnej części oka. Są znacznie silniejsze niż inne formy sterydów. Zażywaj pigułki sterydowe tak długo, jak zaleci lekarz. Twoja dawka zmniejszy się pod koniec leczenia. Jeśli tabletki nie działają, prawdopodobnie spróbujesz czegoś innego.