Sofrologia: dyscyplina, która kładzie duży nacisk na stan emocjonalny pacjentów.

Współczesna medycyna od dawna zaprzecza, że stan emocjonalny pacjentów wpływa na ich zdrowie. Tylko wtedy, gdy choroby o podłożu psychosomatycznym mnożą się, lekarze muszą stawić czoła faktom. W celu leczenia tych schorzeń, niewiele rozwiązań było dostępnych dla poszczególnych osób. Niemniej jednak, można teraz przejść do sofrologii.

Sofrologia: terapeutyczne podejście, które łagodzi ducha i dba o ciało.

Sofrologia wyróżnia się w sposobie podejścia do każdej choroby. Lekarz zajmuje się nie tylko stanem fizycznym pacjenta. Ale ten specjalista będzie również zainteresowany stanem emocjonalnym swojego pacjenta. Rzeczywiście, sofrolodzy przyznają, że codzienne troski mają znaczący wpływ na zdrowie. W ten sposób będzie się trzymać obaw pacjenta, aby przyspieszyć jego powrót do zdrowia, łagodząc jego obawy.
To terapeutyczne podejście jest więc w połowie drogi między nowoczesną medycyną a psychologią. Niemniej jednak opieka wchodzi bardziej w zakres tej ostatniej dyscypliny. Rzeczywiście, jest to głównie kwestia nauczania różnych technik relaksacyjnych. Pozwalają one każdej osobie z łatwością stawić czoła najbardziej stresującym sytuacjom. Specjalista wykonuje również masaże w celu promowania relaksu fizycznego. Praktyka ta pozwala na przykład na leczenie przewlekłego zmęczenia lub zapobieganie wypaleniu.
Jest to bardzo popularne rozwiązanie pozwalające na zakończenie uzależnienia. Sofrolog zapewnia swoim pacjentom wsparcie psychologiczne. Podczas każdej konsultacji obie strony spędzają dużo czasu na rozmowach. Tak jak psychoanalityk, specjalista nie dokonuje żadnych osądów. Po prostu podzieli się kilkoma sugestiami, aby główna zainteresowana osoba mogła poradzić sobie z pragnieniem, które wynika z wycofania się. Ten dobroczynny akompaniament będzie również przydatny dla nastolatków z poważnymi zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja czy bulimia. Dla wielu osób rada udzielona przez sofrologa jest tak samo cenna jak sama opieka.

Jak zostać sofrologiem?

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, sofrolog ma formalne wykształcenie medyczne. Będzie w stanie zdiagnozować najczęstsze choroby. Podobnie, będzie on sugerował swoim klientom, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli stan, o którym mowa, nie ma przyczyny psychosomatycznej. W tym kontekście konieczny będzie wybór odpowiedniego kierunku studiów w celu podjęcia tego zawodu.
Poza kilkoma podstawami medycyny konwencjonalnej, sofrolog nauczy się również pojęć z zakresu psychologii behawioralnej. Opanowanie tej dyscypliny będzie konieczne, aby doprowadzić do pozytywnych zmian w życiu jego pacjentów. Niektórzy ludzie nie przyjmują właściwej postawy w obliczu stresującej sytuacji. Używając pewnych technik, praktykujący będzie w stanie stopniowo zmieniać indywidualny wzorzec zachowania. To będzie jego głównym celem, gdy pomoże palaczowi rzucić palenie.
W zupełnie innym rejestrze, szkolenie z zakresu sofrometrii umożliwia uczniom budowanie relacji zaufania z pacjentem. Bez tego szczególnie trudno będzie jej towarzyszyć. Niemniej jednak, wielu sofrologów z biegiem lat zyskuje coraz większy szacunek. Najbardziej doświadczeni są uznani w swoich dziedzinach i są konsultowani przez niezliczone osoby w poszukiwaniu dobrego samopoczucia.