Budowa grzybów dla wielu wygląda bardzo prosto. Nóżka lub trzon grzyba plus kapelusz. I to wszystko co o nich wiedzą i myślą, że powinni wiedzieć. Jednak jak ten wzór ma się do pleśni lub drożdży, które też są grzybami? Co z hubą drzewna, która także jest grzybem? Jak w takich sytuacjach opisać budowę grzybów?
Rodzaje grzybów
Pod względem budowy grzyby dzielimy na organizmy wielokomórkowe – takie jak właśnie muchomory, borowiki, kurki – i jednokomórkowe np. drożdże.
Budowa grzybów wielokomórkowych opiera się na długich nitkowanych częściach zwanych strzępkami. Ich komórki nie budują żadnych większych organów, czy tkanek jak w ciele człowieka, gdzie mamy zróżnicowane komórki na te budujące organy, tkanki i stanowiące części organów np. komórki nerwowe, są częścią mózgu.
Grzyby jednokomórkowe zazwyczaj tworzą większe lub mniejsze skupiska, ale nie jeden organizm, czy tkanki.
Budowa grzyba wielokomórkowego
Jak już powiedzieliśmy budowa grzybów wielokomórkowych opiera się na strzępkach. Tworzą one grzybnię, czyli ciało grzyba. Nie jest ono zróżnicowane pod względem tkanki, czy organy. Składa się za to z kilku części, które występują lub nie w zależności od dokładnego gatunku grzyba. Trzeba bowiem zauważyć wielkie bogactwo form, kształtów i kolorów, jakie występuje w królestwie grzybów.
Owocniki to najbardziej znana forma grzyba. Składa się na nią trzonek grzyba i kapelusz – a przynajmniej u grzybów, które je mają. Na spodniej części owego kapelusza znajduje się miejsce, gdzie tworzone są kolejne zarodniki danego grzyba. Ze względu na wygląd tej części rozróżniamy grzyby blaszkowe – część odpowiedzialna za zarodniki ma kształt blaszek – i grzyby rurkowe – ma kształt rurek.
Sam kapelusz może mieć formę miseczki, huby, purchawki, krążka, lub powłoki na podłożu.
Trzon grzyba to zaś część na której wyrasta kapelusz. W żadnym wypadku, nie jest to korzeń grzyba, gdyż ona ich nie mają. Może nam jednak dużo o grzybie powiedzieć. Wszelkie pierścienie, prążkowania, czy kolor trzonu, potrafi czasem pozwolić nam na odróżnienie niejadalnego, trującego grzyba od bardzo smacznego dodatku do sosów.
Dlatego też warto zwracać uwagę na budowę grzybów. Tylko ona jest w stanie na czas powiedzieć nam, z jakim grzybem mamy do czynienia.