Najdziwniejsze przesądy ciążowe

Ciąża to z pewnością radosny i wyjątkowo ciężki czas. Przyszłe mamy muszą radzić sobie z wieloma dolegliwościami (m.in. mdłościami, zmęczeniem czy bólami pleców), ale również z innymi ludźmi, którzy w tym okresie szczególnie chętnie służą „dobrą radą”. Część z nich oczywiście wynika z nieaktualnej już wiedzy medycznej lub pseudo-medycznej (jak choćby twierdzenie, że lampka wina w ciąży nie zaszkodzi lub to, że każdy kot jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka z powodu przenoszonego wirusa toksoplazmozy). Jednak wielokrotnie w ciąży możemy spotkać się z licznymi przesądami. Zabobony związane z ciążą – dopóki są traktowane jako sympatyczny folklor – nie stwarzają w większości przypadków żadnego zagrożenia dla ciężarnej, jednak powinny być traktowane z przymrużeniem oka.

Zabobony dotyczące płci dziecka

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie można było sprawdzić płci dziecka przed porodem. To właśnie dlatego przez wieki powstało wiele mitów i przesądów, które niejako miały przewidywać, czy kobieta spodziewa się chłopca czy dziewczynki. Nie trudno je było zresztą stworzyć – niegdyś w hermetycznych, zamkniętych środowiskach wiejskich wystarczało kilka przypadków, by stworzyć regułę. Do dziś niektórzy twierdzą, że dziewczynki zabierają urodę swoim matkom, dlatego kobieta, której „służy” ciąża prawdopodobnie spodziewa się syna. Podobne znaczenie ma duży apetyt na słodkie produkty (zaś apetyt na pikantne jedzenie świadczyć ma o chłopcu).

Przesądy związane ze zdrowiem dziecka

Według niektórych wierzeń ciężarna nie może nosić nic na szyi – szale, chusty, naszyjniki czy korale mogą zwiastować owinięcie pępowiny wokół szyi nienarodzonego potomka i doprowadzić nawet do jego śmierci. Zakazane jest patrzenie przez wizjer, dziurkę od klucza czy oczko od igły, które rzekomo ma skutkować pojawieniem się w przyszłości zeza u dziecka. Nie warto w ciąży wybierać się do fryzjera – farbowanie ma powodować rudy kolor włosów u dziecka, a strzyżenie sprawi, że w przyszłości nasze potomstwo stanie się łyse. Poparzenie jakiejkolwiek części ciała sprawia, że dziecko będzie miało znamię.

Pozostałe przesądy

Wyjątkowo często powtarzanym przesądem związanym z ciążą jest ten mówiący o szybkim zajściu w ciążę przez osobę, która usiadła na miejscu wcześniej zajmowanym przez kobietę w stanie błogosławionym. Wiele zabobonów związanych jest z wczesnymi tygodniami ciąży – mówi się, że wówczas ciężarna może nawet stracić dziecko. Ten przesąd wziął się prawdopodobnie z samego faktu częstych poronień w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego wiele par decyduje się rozpoczęcie kompletowania wyprawki i poinformowanie najbliższych o powiększeniu rodziny dopiero po skończeniu trzeciego miesiąca ciąży.