Trombocyty – bez nich ani rusz

Krew to ta tkanka naszego organizmu, bez której nie można żyć. Jest nam ona niezbędna w każdym momencie naszego życia. Przenosi ona tlen oraz produkty przemiany materii i odpowiada za wiele innych skomplikowanych procesów, które zachodzą w ciele każdego człowieka. Na podstawie wyników jej badań można określić oraz bardzo szybko wykryć różnego rodzaju niepokojące procesy, czy też choroby, które zadomowiły się w naszym organizmie. Stąd tak istotna jest regularna diagnostyka krwi. Im więcej będziemy wiedzieć o tym, co się dzieje z naszym ciałem, tym łatwiej zapobiegniemy potencjalnym problemom. Warto więc się badać.

  1. Płytki krwi – rola w organizmie
  2. Choroby i zaburzenia związane z płytkami krwi
  3. Wskazania do wykonania badania trombocytów

Płytki krwi – rola w organizmie

Jednym z badań diagnostycznych, wykonywanych na podstawie naszej krwi, jest ocena ilości oraz jakości płytek występujących we krwi, oznaczona kodem ICD o symbolu C66. Płytki odpowiadają, m.in. za krzepliwość krwi, skłonność do krwawień oraz pełnią istotną rolę w homeostazie pierwotnej a także wtórnej. Aż jedna trzecia płytek krwi u każdego człowieka znajduje się w śledzionie. W przypadku poważnych urazów albo zakażeń są stamtąd uwalniane, by pomóc organizmowi w zwalczeniu niekorzystnych procesów, które zachodzą w ciele człowieka. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś jeszcze na ten temat, przeczytaj więcej o diagnostyce płytek krwi (trombocytów) na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/plytki-krwi/. Im więcej będziemy wiedzieć, tym łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie decyzje w odpowiednim czasie. Pamiętajmy jednak, by nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków bez konsultacji z lekarzem rodzinnym czy prowadzącym.

Choroby i zaburzenia związane z płytkami krwi

O czym mogą świadczyć braki lub nadmiar płytek krwi? Mogą to być sygnały różnych niepokojących zjawisk. Taką sytuacją może być nadpłytkowość, która może powodować nawet dziesięciokrotny wzrost ilości płytek we krwi. Jej przeciwieństwem jest schorzenie, zwane trombocytopenią, czy też bardziej swojsko – małopłytkowością, gdy mamy ich zdecydowanie za mało w ciele. Czasami problemy z płytkami krwi mogą być oznaką schorzeń wrodzonych, takich jak: trombastenia Glanzmanna, czy też zespół Bernarda-Souliera. Prawidłowo przeprowadzone badanie oraz odpowiednio postawiona diagnoza udzielą nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Bez względu na to, co wykaże potencjalne badanie, nie należy popadać w panikę, ale postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Taka postawa uchroni nas przed dodatkowymi problemami, jeśli okaże się, że jesteśmy na coś chorzy.

Wskazania do wykonania badania trombocytów

Należy pamiętać, że nie zawsze są podstawy do tego, by wykonywać całe sterty badań. Jeśli jednak występują u nas przesłanki do tego, aby dokładniej się zdiagnozować, warto to uczynić. Niewątpliwymi wskazaniami do dokładnych badań płytek krwi, czyli trombocytów są: schorzenia szpiku kostnego, radioterapia, chemioterapia, kontrolne badania przy leczeniu heparyną, skaza krwotoczna albo niepokojąco przedłużające się krwawienia z różnych ran, powikłania zakrzepowo-zatorowe, zespoły mieloproliferacyjne i in. Na badanie takie powinien nas skierować lekarz na podstawie wywiadu oraz postawionej diagnozy. Badania tego typu możemy wykonać w różnych ośrodkach. Jedną z ciekawszych opcji jest zlecenie ich firmie “Diagnostyka”, która dysponuje dostępem do ponad ośmiuset specjalistycznych punktów pobrań na terenie całego kraju. Ich stronę sieciową bez trudu znajdziemy w Internecie. Warto skorzystać z takiej nowoczesnej opcji do całej serii niezbędnych badań, dzięki którym możemy żyć dłużej i zdrowiej.