Jak radzić sobie z pęcherzami na skórze?

Pęcherze to dolegliwość, której doświadczył niemal każdy z nas. Pęcherze co robić?

Pęcherze- co to takiego?

Pęcherz to oddzielenie naskórka od skóry właściwej, wypełnione płynem limfatycznym. Tworzą się najczęściej na skórze stóp i dłoni i zazwyczaj same się goją.

Przyczyny powstawania pęcherzy

Pęchrze na stopie tworzy się, gdy na miejsce na skórze działa zbyt duże tarcie. Niektóre nowe buty, które są za duże lub za małe mogą spowodować, że warstwy skóry oddzielą się od siebie i powstanie pęcherz na stopie.

Jak powstaje pęcherz na stopie?

Na wskutek ucisku, ciepła i wilgoci skóra zostaje podrażniona. Gdy tarcie ustaje, wierzchnia warstwa skóry oddziela się i powstaje jamka, która wypełnia się płynem surowiczym. Kiedy rana wysycha, tworzy się strup. Następnie następuje gojenie.

Jak zapobiegać pęcherzom na stopach?

W wielu przypadkach można zapobiec powstawaniu pęcherzy na stopach. Przy wyborze nowych butów należy zwrócić uwagę, czy obuwie jest wygodne. Zanim zdecydujemy się na dłuższą wycieczkę w nowych butach, należy je rozchodzić, na przykład w mieszkaniu. Istotne są także czyste skarpetki z oddychających materiałów. Do uprawiania sportu dobrze sprawdzają się bezszwowe, sportowe skarpety oraz wygodne buty. W przypadku balerin ubierajmy stopki, najlepiej bawełniane, ponieważ jest to oddychający materiał i stopka nie zsuwa się z naszej stopy.

Co zrobić, gdy pojawi się pęcherz na stopie?

Jeśli na naszej stopie pojawi się pęcherz, lepiej go nie przebijać. Warstwa skórna stanowi ochronę przed zakażeniem. Przebity pęcherz należy odkazić, najlepiej środkiem do dezynfekcji lub zwykłą wodą. Na zranione miejsce należy nakleić plasterek, najlepiej hydrożelowy, który ochroni ranę i przyśpieszy proces gojenia. Wymieniaj plasterek każdego dnia. Najlepiej, by pęcherz zagoił się samoistnie. Jeśli jednak pęcherz na stopie utrudnia nam funkcjonowanie, możemy go przebić za pomocą wysterylizowanej igły i oczyścić pęcherz oraz skórę wokół niego. Po wypłynięciu płynu należy posmarować bolące miejsce maścią z antybiotykiem i założyć opatrunek.