Zapalenie korzenia zęba przyczyny i leczenie

Zapalenie miazgi zęba, korzenia, jest częstym powodem wizyt u stomatologa. Może prowadzić do wielu powikłań, wywołuje ból, dyskomfort, rozwijając się etapami.
Miazga zęba jest unaczyniona i unerwiona – dlatego ból wywołany zapaleniem jest bardzo dotkliwy. Stan zapalny stopniowo dotyka najgłębszej części zęba – korzenia.

Przyczyn zapalenia miazgi jest bardzo dużo. Są to między innymi:

  • nieleczone zmiany próchnicze w obrębie zębów,
  • urazy zębów – pęknięcie szkliwa, złamanie korony zęba,
  • bruksizm – czyli zgrzytanie zębami,
  • terapia protetyczna lub zachowawcza, czyli zbyt wysokie wypełnienie zęba, zbytnie odsłonienie miazgi przy leczeniu ubytków,
  • nawyki żywieniowe – dieta bogata w węglowodany – słodycze, napoje gazowane, soki owocowe,
  • choroby – bulimia, refluks żołądkowo-przełykowy,

Zapalenie miazgi objawia się przeszywającym bólem, nagłym, ostrym – jest to pierwszy etap. W drugim etapie ból staje się ciągły, uporczywy i pulsujący.

Zapalenie korzenia zęba leczenie

Sposób leczenie zależy w głównej mierze od stopnia rozwoju zapalenia oraz od czynnika, który to zapalenie wywołuje. Jeśli powodem zapalenia jest próchnica – wystarczy wyleczyć ubytek próchnicowy. Jeśli natomiast powodem jest zbyt wysokie wypełnienie zęba – należy go spiłować, wygładzić. Niestety może zdarzyć się również tak, że proces zapalenia jest już w zaawansowanym etapie i prowadzi do nieodwracalnych zmian. Może okazać się, że niezbędne będzie założenie opatrunku z tlenkiem cynku lub wodorotlenkiem wapnia, zanim stomatolog zdecyduje się na wypełnienie ubytku. W najbardziej zaawansowanej fazie – konieczne jest bolesne leczenie kanałowe zęba, które nikomu nie kojarzy się zbyt dobrze.
Nie wolno lekceważyć tej choroby, może prowadzić do wielu nieprzyjemnych – a nawet groźnych – powikłań. Należą do nich m. in.: martwica, ropień, torbiel. Choć leczenie jest zazwyczaj kosztowne i inwazyjne – musimy mieć na uwadze, że jest to konieczność – w niektórych przypadkach dochodzi również do usunięcia zęba, co jest ostatecznością w leczeniu choroby.